A motor tli trolsa
2007.01.07. 14:33
Akrcsak a lekvr s a beftt, a motorok tbbsge is meghllja, ha tlire egy szp nyugodt helyre rakjuk pihenni, hogy aztn tavasszal elvve maradktalan legyen a hasznlati lvezet.
Akr tetszik, akr nem, honfoglal seink szerint teljesen j volt a Krpt-medence klmja a szlftta sztyeppk s didergs Ural menti krnyk utn, gy aztn szpen be is hztk a kzifket, hogy neknk maradjon a klasszikus ngy vszakos ghajlat. A tavasz-nyr-sz kombval nincsen gond, de sajnos itt van a tl is, amely - s most elnzst minden kedves tlisport-rajongtl - motoros szemmel bizony elg elfuserlt vszak latyakostul, mnuszostul, nmi felszssal s ktyveszllyel tarktva.
A nyafogsnak peresze nincs sok rtelme, helyette inkbb prbljuk meg a lehet legjobb krlmnyeket biztostani a pihenre krhoztatott motorunk szmra, amely tavasszal garantltan meghllja majd az elpakols eltti macert. A legjobb persze az lenne, ha nem llna hnapokig a paripa egy helyben, hanem kt-, hromhetente mennnk vele egy rvid krt, m ez sajnos ritkn kivitelezhet, gy marad a konzervls.
Teli a tank
Az els megszvlelend tancs, hogy ha mr lerakjuk a vasat, akkor legalbb arra figyeljnk oda, hogy a benzintank csurig legyen, ugyanis a flig res tank oldalt sz szerint eszi a gyilkos benzingz, amely vek mlva folyton eltmd benzinszrvel bosszulja meg magt. Kis odafigyelssel nagyon jt tesznk a motorral.
Tisztn tavaszig
Szintn nem ignyel tl nagy erbedobst a motor szezonvgi letakartsa, amelytl radsul a kzrzetnk is jobb lesz, hiszen mennyire ms egy csillog-villog gpre rnzni a hossz tli estken, mint egy leharcolt koszos vaskupacra. Ennek szellemben mossuk ki a legkisebb zugokbl is a nyri gurulsok bogrldozatait, az igazn ignyesek pasztval lekenhetik az alu- s krmalkatrszeket, gy tavasszal garantltan gy fog csillogni a motor, mint jkorban. A szpen letiszttott jrgnyt rdemes mg egyszer utoljra beindtani s megvrni, mg elri az zemi hmrsklett, majd fj szvvel kihzni a slusszkulcsot.
Kenjnk, zsrozzunk, olajozzunk!
A nagy lldogls eltt rdemes mg egyszer utoljra befjni a lncot, baj nem lehet belle, s tavasszal mr ezzel sem kell vacakolni. Technokratk elvehetik mg a motor szervizknyvt s megnzhetik azokat a pontokat, ahol rdemes mg egy kis kenanyagot elhelyezni. A WD-40 nev csodaszerrel befjhatjuk az oldaltmasz forgjt, a fk s kuplungkarok tvt s mg minden egyb olyan forg-mozg helyet, ahol nem rt egy kis kens.
A gumi vdelme
Ha nincs a motoron kzpllvny, akkor clszer motoremel llvny(ok)ba beruhzni, hogy ezzel tehermentestsk a gumit. Olcsbb, de kevsb elegns megolds mg a motor felbakolsa deszkkkal, tglkkal, igazbl mindegy, hogy mivel, csak a levegben legyen a kereke. Ha a fenti praktikk kzl egyiket sem alkalmazzuk, akkor gy vdhetjk mg a mregdrga gumikat, hogy egy-egy kis hungarocell, esetleg polifoamlapra lltjuk a motort. Aki semmi ilyesmire nem hajland, annyit mg megtehet vigaszgon, hogy kt-, hromhetente kicsit megmozgatja, odbb gurtja a motort, gy nem egy ponton terheldik majd a gumi tavaszig.
A macers akkumultor
A teletankolt, letiszttott, agyonolajozott motornak sajnos mg maradt egy igazi Achilles-sarka, mgpedig az akkumultor. Az autkban-motorokban hasznlt akkumultorokrl ltalnossgban elmondhat (legyen zsels, savas stb.), hogy nem szeretnek teljesen lemerlni, mert ez esetben kpesek azt a gonoszsgot megtenni, hogy mr soha nem rik el a nvleges kapacitsukat, vagy ami mg rosszabb, egyltaln nem veszik majd a tltst, s bnatukban tnkremennek.
Ha tavasszal nem akarunk akksi utn szaladglni, akkor rdemes kiszerelni a tlire elrakott motorbl (elszr a negatv, majd a pozitv sarut vegyk le) s fttt helyen trolni, hromhetente pedig feltlteni. Ennl a procedrnl vigyzni kell arra, hogy a hagyomnyos auts tltk sokkal nagyobb kapacitssal mkdnek, gy gyeljnk arra, hogy nehogy tltltsk a megvni kvnt akksit. A legjobban akkor jrunk, ha a kiszerelt akkumultort egy csepptltre ktjk, ez az okos kis berendezs ugyanis folyamatosan a maximlis llapotig tlti az akkumultort, aztn kikapcsol, majd amikor egy szint al merl az akksi, ismt rtlt. rdemes beruhzni egy ilyen kis szerkezetbe, ugyanis jval olcsbb, mint egy j akksi, radsul hossz vekig knyeztethetjk vele magunk s kzeli motoros cimborink akkumultorait.
Fttt, szraz garzs
Fttt, meleg, szraz helyrl lmodoznak a motorok tli pihen gyannt, m ez sokuknak nem adatik meg, st akad olyan szerencstlen egyed, amelyik a szabad g alatt vrja az olvadst. Ha nincs garzsunk, de nem akarjuk egy hkupac alatt tudni a motort, rdemes kedvenc kereskednket, szerelnket (esetleg tbbet is) felkeresni, gy szinte biztos kapunk egy ajnlatot potom pnzrt. A legtbb kereskeds radsul nem csupn a trolst vllalja, de a paripk tavaszi felksztst is, gy az els tavaszi napon nincs ms dolgunk, mint bestlni nmi kszpnzzel s a slusszkulccsal, s mr roboghatunk is.
Amennyiben se garzs, se trolst vllal keresked/bart/rokon nincs a kzelnkben, prbljuk meg legalbb egy eresz al lltni a szerencstlen motort, amelyet ersen ajnlott leponyvzni. (A motor befedse egybknt a garzsban is ajnlatos, gy kevsb lesz poros tavaszig.) Sokan azt gondoljk, hogy egy risi manyagba bugyollva meg van oldva minden, azonban ebben az esetben csak azt rjk el, hogy szpen dunsztoljuk a jobb sorsra rdemes motort tavaszig. Motoros felszerelseket, kiegsztket forgalmaz boltokban lehet kapni specilis ponyvkat, amelyek nem eresztik ugyan t a vizet, de biztostanak nmi szellzst, gy a motor a lehet legkisebb krosodssal vszelheti t a telet. Ha a motor ki van tve a mnuszoknak, akkor evidens, hogy - amennyiben vzhtses - ellenrizni kell a htvz fagyspontjt, ellenkez esetben sztrepedt ht s csvek keserthetik meg az letnket tavasszal.
Javtsunk, tuningoljunk!
A hossz hideg, stt tli napokat remekl ki lehet hasznlni a motor csinostsra, esetleges javtsra, tuningolsra. Inkbb a rossz idbl menjen el a barkcsolsra, mint tavasszal mrgeldni az agyonterhelt szervizek miatt. Ha kzel van mr az olajcsernek az idpontja, rdemes friss olajjal nekivgni a tli pihennek, gy nem a lehasznlt kenanyag lepszik a motorban.
Minden lncot, lakatot tegynk r
Sajnos tnyknt kell kezelnnk azt, hogy amit el akarnak vinni a gonosz (aut-motor-) tolvajok, azt el is fogjk, m nmi rfordtssal s odafigyelssel jelentsen meg lehet nehezteni a dolgukat. Egy kis tlzssal azt is lehetne tancsolni, hogy a tulajdonunkban s krnyezetnkben lv sszes lakatot, lncot, trcsazrat tegyk r motorra, gy rtkes perceket nyerhetnk a buzglkod tolvajnl. A motor mellett nem rt a garzsunk vdelmi sznvonalt is tuningolni, egy riaszt, egy trsbiztos vegflia, egy plusz zr mr elbizonytalanthatja a prblkozkat.
A ruhzat tiszttsa
A motor teletankolsa, lemossa, felbakolsa, leponyvzsa, lakatolsa, valamint az akksi biztonsgos helyre val menektse utn jhet a felszerelsnk karbantartsa, amelyet sokan hanyagolnak a szezon alatt. Az ember nem is hinn, hogy milyen szn vz tud tvozni a kdba beztatott kordra kabtbl/nadrgbl, amelyek tbb szz bogr fldi maradvnyait is rejthetik. Hasonl eljrsban kell rszesteni a buksisakunk blst is (amennyiben ki lehet venni), tavasszal hlsak lesznk magunknak a tli tstnkedsrt. A brdzsekiket, ruhkat is rdemes lemosni egy enyhn nedves szivaccsal, ronggyal, majd rgtn megszrtani s impregnlval, brpol anyaggal bekenni, hogy ne szradjanak ki.
Vgezetl nincs ms dolgunk, mint sszelni a hasonszr motoros cimborkkal, s megtervezni a tavaszi, nyri tratvonalakat, esetleg megvitatni, hogy ki mire cserli a paripjt. Ezek tbbsgbl persze gysem lesz semmi, de remekl telik vele az id tavaszig.
|